Rekrutacja 2024/2025



Aby realizować przedmiot w sezonie 24/25, wymagane jest podejście do rekrutacji w wyznaczonym terminie: 29 września[1] . Późniejsze zgłoszenia umożliwiają samo dołączenie do chóru, ale pozwalają na realizowanie przedmiotu dopiero w sezonie 25/26.

W kilku krokach:

  1. Zgłoś się we wrześniu
  2. Spotkaj się z Kadrą (27 i 30 września)
  3. Weź udział w próbie (1 października)
  4. Zaprezentuj efekty nauki i zaczekaj na decyzję Kadry (8 października)
  5. (opcjonalnie) Zarejestruj się na przedmiot ogólnouniwersytecki Chór Wydziału Matematyki: 1000-00CWM-OG (10-23 października)

(krótki filmik z instrukcją, jak może wyglądać zgłoszenie TUTAJ)

Przyjmiemy osoby, które:

– lubią śpiewać!

– precyzyjnie podają melodię („śpiewają czysto”)

– radzą sobie w wielogłosie (śpiewają poprawnie swoją partię, mimo że osoby obok śpiewają coś innego)

– dysponują głosem pasującym do aktualnego składu zespołu

Dlaczego to takie skomplikowane?

Śpiew zespołowy w naszym chórze opiera się na wzajemnym zaufaniu i dobrej atmosferze. Doświadczyliśmy, że ludzki głos to taki dziwny instrument, który emituje inny dźwięk, gdy śpiewa się z sympatyczną grupą i ufa uwagom prowadzących, a zupełnie inny, gdy ma wokół osoby, za którymi się nie przepada lub drażniącego dyrygenta. Żebyśmy mogli wspólnie śpiewać przez cały rok, musimy się wzajemnie nieco poznać – i ustalić, czy nasze głosy i charaktery będą współgrać!

Szczegóły:

  1. Zgłoś się  – nagraj dowolną piosenkę, arię lub partię chóralną (obraz + dźwięk) np. na telefon. Sprzęt ma zbierać Twój głos z odległości ok. dwóch metrów (UWAGA: 2 metry to znacznie więcej niż długość ręki), a wizja jest Kadrze potrzebna do tego, by Cię później rozpoznać. Możesz wykorzystać akompaniament/podkład, ale nie jest to obowiązkowe. Nagranie wraz z krótkim opisem swoich dotychczasowych doświadczeń muzycznych (np. szkoła muzyczna, śpiewanie wielogłosowe, umiejętność czytania nut, gra na instrumencie, udział w chórach) wyślij na adres rekrutacjachmimuw@gmail.com. Twoje nagranie musi dotrzeć do Kadry we wrześniu, żebyście zdążyli się spotkać przed próbą 1.10.24r.
  2. Spotkaj się z Kadrą – zaczekaj na mailową odpowiedź Dyrygentki. Wybrani Kandydaci zostaną zaproszeni na przesłuchania na żywo, które odbędą się 27 i 30 września 2024r. w naszej siedzibie: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Banacha 2 w Warszawie. Tutaj zostanie sprawdzone poczucie rytmu, barwa i moc głosu, powtórzycie za Kadrą kilka dźwięków, ćwiczeń wokalnych. Na koniec dostaniecie informację, z którą sekcją macie śpiewać na najbliższej próbie dla Kandydatów.
  3. Weź udział w próbie, podczas której popracujemy nad dwoma krótkimi utworami. Próba odbędzie się 1 października 2024r. w godz. 17.30-20.00. W kolejnych dniach masz czas na wyćwiczenie utworu, żeby w następnym tygodniu wykazać się znajomością partii i umiejętnością śpiewania w wielogłosie.
  4. Zaprezentuj efekty – w godzinach próby 8 października odbędą się przesłuchania tzw. małych składów. Kandydaci będą poproszeni o zaśpiewanie w kwartecie utworów, które były trenowane tydzień wcześniej. Szansę na dołączenie do zespołu mają osoby, które wykażą się znajomością utworów i umiejętnością zaśpiewania ich prawidłowo, mimo tego, że obok inne osoby śpiewają inne dźwięki.
  5. Jeśli jesteś jednym ze studentów, którzy chcą przy okazji uczestniczenia w chórze zrealizować punkty OGUN, po pozytywnym wyniku rekrutacji możesz rejestrować się w systemie USOS (spokojnie, miejsc nie zabraknie). Tura rejestracji żetonowej poprzez USOS UL trwa do 25 października.

[1] Podane terminy obowiązują osoby ubiegające się o możliwość realizowania przedmiotu w nadchodzącym sezonie, październik – czerwiec. Pozostali Kandydaci mogą przejść proces rekrutacji w dowolnym momencie roku.

FAQ

Kto może dołączyć do chóru?

Nie ma ograniczeń wiekowych. Jak dotąd członkami zespołu byli studenci, doktoranci i absolwenci warszawskich uczelni, przede wszystkim z UW, ale także z SGH, PW, WUM. Zapraszamy również osoby pracujące i młodzież. Ważne, by dobrze czuć się w grupie, którą stworzymy i by głos kandydata pasował do nas – to jedyne kryterium, które ocenia dyrygentka podczas rekrutacji.

 Czy mogę dołączyć do chóru i nie realizować przedmiotu (nie interesują mnie punkty/nie jestem studentem/jestem studentem innej uczelni)?

Tak, oczywiście! Podstawą naszego działania jest chęć rozwijania muzycznej pasji i nawiązania przyjaźni. Szukamy chórzystów, którzy spędzą z nami dużo więcej niż rok. Możliwość realizowania przedmiotu przydaje się niektórym studentom UW, ale większość chórzystów to osoby, które nie realizują przedmiotu.

Czy muszę umieć czytać nuty/mieć wykształcenie muzyczne?

Nie, nie jest wymagane wykształcenie muzyczne ani umiejętność czytania nut głosem. Potrzebnych umiejętności nabędziesz w trakcie prób.

Czy mogę regularnie spóźniać się na próby (np. z powodu innego przedmiotu, który kończy się zbyt późno)?

Każdą próbę rozpoczynamy rozśpiewaniem, które można porównać do rozgrzewki sportowca. Pominięcie tego etapu może skutkować kontuzją wokalną – nasza kadra nie weźmie za to odpowiedzialności. Jest to też czas, w którym uczymy się techniki wokalnej i pracujemy nad wspólnym brzmieniem. Z tych względów nie możemy się zgodzić, by ktoś notorycznie przychodził na próby spóźniony, nawet 10 minut.

Czy zapewniacie zajęcia z indywidualnej emisji?

Tak, każdy chórzysta ma prawo do indywidualnych lekcji z naszymi ekspertami emisji głosu, jest to kilka spotkań w ciągu roku dla każdego z chórzystów. Te zajęcia uświadamiają indywidualne błędy wokalne, są więc niezbędne, byśmy jako grupa brzmieli coraz lepiej. Zajęcia z emisji głosu odbywają się we wtorki między 17:15 a 20:15 i trwają po 30 minut.

W jaki sposób zalicza się przedmiot i czy jest bardzo czasochłonny?

Podstawą do zaliczenia przedmiotu, tj. otrzymania pozytywnej oceny na koniec roku, jest frekwencja na próbach i obowiązkowych koncertach, a także punkty zdobyte podczas kolokwium ze znajomości utworów w małych składach i pisemnego kolokwium na koniec roku. W ciągu sezonu mamy 3 koncerty obowiązkowe, dodatkowe warsztaty weekendowe i czasem dodatkowe koncerty i wyjazdy na festiwale.

Czy mogę realizować tylko jeden semestr przedmiotu?

Nie, prowadzimy przedmiot roczny i nie ma możliwości uzyskania punktów za jeden semestr. Punkty ECTS i ocenę pozytywną otrzymają tylko studenci, którzy uczęszczają na zajęcia przez cały rok akademicki.

Czy mogę/jak się zgłosić, jeśli przeoczyłem termin podany w informacjach o rekrutacji?

Mechanizm zgłoszenia się do zespołu pozostaje taki sam: przyślij nagranie, zaczekaj na odpowiedź dyrygentki; przyjdź, gdy pojawi się zaproszenie na spotkanie; sprawdź się w rekrutacji na żywo i na pierwszych próbach, a zostaniesz członkiem chóru! Jednak osoby, które chcą dołączyć po zakończonej rejestracji na przedmioty ogólnouniwersyteckie, nie mają możliwości realizowania przedmiotu w danym roku akademickim. Zapraszamy mimo to! Większość zespołu przychodzi na chór, choć nie ma z tego tytułu żadnych punktowych korzyści. Śpiewanie zespołowe jest po prostu świetnym doświadczeniem!

Jeśli nie umieściliśmy odpowiedzi na Twoje pytanie, zadaj je, wysyłając wiadomość na adres: rekrutacjaChMIMUW@gmail.com